Po kaulo lūžio: kaip elgtis, kad greičiau pasveiktumėte

Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.

Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.

Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.

Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.

Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.

Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?

Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.

Kalcis

Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.

Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.

Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.

Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.

Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.

Specialios priemonės gyjančiam kaului

Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.

Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.

Ar maistas turi įtakos gijimui?

Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.

Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.

Ar padeda maisto papildai?

Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.

Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.

Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.

Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.

Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.

Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.

P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.

Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.

Comments

 1. 901

  Laba diena,paskaicius,kiek padejote patarimais kitiems,dristu kreiptis del savo bedos.Liepos 1d.kritau ir atsiremiau visu kunu desine ranka,todel luzo rieso kaulai(stipinkaulis ir apvalus kauliukai sutrupejo),anot chirurgo,negrazus sudetingas luzis.atstacius kaulus,Gipse buvo iki rugpjucio 6d.Isemus is gipso,o tai teko namie padaryti,ranka atrode klaikiai,galvojau desine praradau,bet gydytojas nuramino,kad visai gerai sugijo kaulai.As isvaziavau prie silto vandenyno ir vandeny pradejau mankstinti ranka,jacuzzi masazavau,baseine plaukiau,kamuoliuka spaudziau.Aisku ranka tapo panasi i normalia,bet i kumsti nesulenkiu,negaliu rasyti,tapyti ir t.t.Turiu puikias oro ir vandens salygas,bet ,atrodo,kadreikia jusu konsultacijos.Labai prasau patarti kaip elgtis,gal atvaziuoti konsultacijai,ar dar pasinaudoti pratimais vandeny,bet kokie butu geriausi?Labai prasau patarti.

 2. 902

  Vilmai:

  Programą galima papildyti masažu, vandens procedūromis ir lazerio terapija.
  Ne viską darykite iš karto, organizmo perkrauti nereikia. Šias procedūras galite atlikti, kai baigsite prieš tai pradėtas.
  Iki šiol viskas daryta teisingai, reikia šiek tiek daugiau laiko. Lūžio sugijimui reikia apie 6-8 sav., dar panašiai tiek laiko funkcijos atsistatymui.

 3. 903

  Kristinai:

  Jei operacija nebūtina, reikia bandyti apsieiti be jos.
  Kaulas gyja apie 6-8 savaites. Jei praėjo nemažai laiko ir neramu dėl gijimo, nuvykite traumatologo konsultacijai. Padarys kontrolines rentgenogramas ir pasakys, koks kaulo sugijimo laipsnis.

 4. 904

  Petrui:

  Jums išsivystė riešo kontraktūra. Būtinai kreipkitės į reabilitacijos gydytoją.
  Reikia atstatyti rankos funkciją. Būtinos ne tik mankštos, bet ir ergoterapija, elektrostimuliacija, parafino aplikacijos, gerai būtų ir vandens procedūros.

 5. 905

  Valdonei:

  Nemačius, negaliu tiksliai patarti. Atrodo, kad nemažą darbą nuveikėte pati, bet be profesionalios reabilitacijos neišsiversite. Reikia daugiau priemonių.
  Aš konsultuoju Abromiškių reabilitacijos ligoninėje. Jei reikia individualios konsultacijos, parašykite, susitarsime dėl patogaus laiko.

 6. 906

  Sveiki,dekoju uz atsiliepima.Taip,man reikia individualios konsultacijos,ar galetumete priimti spalio ,9 ar 10d.ir kuriuo laiku?

Speak Your Mind

*