Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
Vilma says
2014.07.23 at 16:28Sveiki, bus atliekama antra rankos dilbio operacija, bus dedama metaline plokstele sutvirtinanti kaula. o ar gipsuoja ranka po tokios operacijos? operacija bus atliekama 24 liepos, o as suplanavusi atostogas nuo 03 rugpjucio iki 07 rugpjucio, po operacijos bus praejusios 10 dienu ar galima skristi? atostogos nusimato ne aktyvios. aciu uz atsakyma
Rūta Gustaitytė says
2014.07.24 at 00:21Po operacijos dažnai dedamas ortopedinis įtvaras.
Skristi galite. Su traumatologu pasitarkite dėl kraują skystinančių medikamentų tikslingumo.
Rimantė says
2014.07.31 at 11:11Laba diena,
patyriau abiejų kulkšnių lūžius,blauzdikaulio užpakalinio krašto lūžį,šokikaulio išnirimą.(S82.82)Darė operaciją ,sutvirtino plokštele, 2,5 mėn turiu būti su longete ir neminti visiškai ta koja,o po to mankštos.
Mane operavęs gydytojas l. nekalbus ,tad nelabai kokios informacijos iš jo gavau.Man 53m.,kaip Jūs manot kokios bus pasekmės -ar vėl bus normali koja,ar galėsiu vaikščioti su aukštakulniais (darbas kaip ir įpareigoja),kiek maždaug gali užtrukti kol pradėsiu normaliai vaikščiot,galėsiu eiti į darbą? Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2014.08.02 at 00:36Vaikščioti pradėsite maždaug po 3-4 mėnesių. Pradžioje galite jausti nestiprų skausmą, tinimą, ypač po krūvio. Nuosekliai mankštinantis kojos raumenys stiprės, sąnarių judesiai laisvės – vaikščioti taps lengviau.
Iki pilno kojos funkcijos atsistatymo (tokio, koks buvo prieš lūžį), praeina maždaug pusmetis.
egle says
2014.08.12 at 23:12Sunui 13m. Avarijoj luzo slaunikaulis.dejo plokstele.dabar jau 2 sav.vakarai palyka temp iki 37.4. Zaizda rami. Tinimas praejes. Ar gali but pakilimas temp susijes su imunine sistema orvanizmo kova su plostele ar kazkas panasaus ?! Aciu
Rūta Gustaitytė says
2014.08.14 at 01:46Į pačią plokštelę tokios reakcijos neturėtų būti. Temperatūra neaukšta, gali būti susijusi su bendra organizmo reakcija į operaciją, vykstantį uždegimą.
Stebėkite bendrą savijautą toliau. Jei temperatūra kils ar bus kokių pokyčių, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Arūnas 53 metai says
2014.08.16 at 09:32Sveiki. Raktikaulio III laipsnio išnirimas. Artroskopinė operacija. Raktikaulis “susegtas saga” Daktaro nurodymas – 5 savaitės įtvare, po to reabilitacija. Klausimas – ar įtvaras būtinas nešioti visą parą? Ar nakčiai galima apsieiti be jo? Kiti šaltiniai sako (atvejis identiškas), kad minimalų fizinį krūvį peties sąnariui galima pradėti jau po 15 parų nuo operacijos. Ar šiuo atveju reabilitacija įmanoma pratimus darant savarankiškai? Dėkoju už nuomonę.
Rūta Gustaitytė says
2014.08.20 at 00:27Įtvarą rekomenduojama nešioti be pertraukų.
Savarankiška mankšta namuose neprilygsta specializuotai reabilitacijai. Jeigu norite kuo greičiau pradėti judėti po imobilizacijos ir ateityje turėti sveiką ranką, kreipkitės į specialistus.
Rimantė says
2014.08.22 at 07:17Laba diena,
neseniai Jums rašiau ,dėkoju už atsakymą, bet pasiskaitinėju Jums užduotus klausimus ir kažkaip neramu man darosi.Mano diagnozė(S82.82).Ar tikrai taip turi būt kad 2,5 mėn longetėj ,jokių mankštų ir net papildomai pažiūrėt ar viskas gerai gyja, o jei prabūsiu tą laiką ir pažiūrės kad blogai sugijo kaulas? Kažkaip kiti rašo kad liepia tuoj mankšint po operacijos ,vyksta po kažkiek laiko pas traumotologą pasitikrint, o man nieko.Gal ir be reikalo jaudinuossi, bet žinot visokios mintys lenda į galvą, l. bijau išgirst blogą atsakymą nuvykus po tų 2,5 mėn.Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2014.08.25 at 23:57Traumatologo nurodyto rėžimo reikia laikytis – jam geriau prognozuoti, koks gijimo laikas reikalingas.
Jeigu neramu, galite konsultacijai nuvykti anksčiau.
Atsargiai mankštinti galite neimobilizuotas kojos vietas. Pvz. daryti izometrinius šlaunies raumens pratimus, nejudindama blauzdos raumenų. Jie padės išlaikyti kojos raumens masę. Vis pajudinkite kojos pirštus. Pradžioje tokių pratimų užtenka.
Indrė J says
2014.09.06 at 20:21Labas vakaras man prieš tris savaites lūžo dešinės kojos šeivikaulis netoli blauzdos(skeveldrinis lūžis). Po lūžio kitą dieną atliko operaciją ir įstatė į langetę.Po 12dienų išėmė siūlus. Traumatologas pasakė atvykti pasirodyti po 6savaičių. Bet nepasakė ką iki tol daryti.Pasiskaičiusi internete nusipirkau tepaliuko kojai “LIOTON 1000”, kalciaus tabletes su vitaminu D3 ir nuo skausmo bei uždegimo geriamąją suspensiją “Nimesil”.Mankstinu kiekvieną diena keldama koja aukštyn, lenkdama per kelį, ir į šonus. Tačiau nežinau ar gerai , kad tai darau… Ir labai idomu būtų sužynoti po kiek laiko jau galėsiu minti koja.Be to girdėjau jog praleidimas reabilitacijoje dvi savaites pagreitėja kojos atsistatymas į pradinę formą, ar ją pats daktaras paskiria, ar jo reikia prašyti šito? Ačiū už jūsų laiką skirta mums.
Tadas. 33 metai says
2014.09.08 at 15:14Laba diena,
per futbolą staigiai startuojant iš vietos patyriau stress lūžį. Lūžo 5 padikaulis (kur mažasis kojos pirštas), privalau 2 mėn. nešioti longetę. Vienas ortopedas liepė kol koja longetėje ant kulno neminti kitas liepė būtinai minti ir netgi nusiėmus įtvarą pėdą mankštinti. Kuriuo tikėti? Ir po kiek laiko galima galvot apie grįžimą į futbolo aikštelę?
Iš anksto dėkoju už atsakymą.
povilas says
2014.09.09 at 00:41laba diena
susilauziau riesa po 4 savaiciu nueme gipsa bet jauciu skausma praejo jau 2 savaites skausmas jau mazesnis bet vistiek jauciu biski.kiek reikia laiko po gipso nuemimo kol riesas pilnai sugis ir nejausiu jokio diskomforto?
Indre says
2014.09.09 at 17:36Sveiki, man luzo seivikaulio apatinis galas. Sugipsavo. Labai daug judu su ramentais jau nuo pirmos savaites po luzio.Dienos metu koja labai tinsta ir melynuoja. Dabar jau 30 dienu po luzio. Ar mano tie intensyvus suoliai su ramentais nepakenks luzio gijimui?
Rūta Gustaitytė says
2014.09.11 at 08:40Indrei:
Elgiatės teisingai. Neimobilizuotus sąnarius galite judinti.
Po 6 savaičių traumatologas atliks kontrolinę rentgenogramą ir ją įvertinęs pasakys, ar jau galima pradėti minti.
Reabilitacija pagreitina prarastų funkcijų atsistatymą. Jeigu ji nebus paskirta, klauskite traumatologo arba šeimos gydytojo.
Rūta Gustaitytė says
2014.09.11 at 08:50Tadui:
Kulnu priminti tokiose situacijose paprastai leidžiama.
Lengva čiurnos mankšta be krūvio taip pat galima. Kadangi sportuojate, nepamirškite izometrinių šlaunies pratimų.
Į futbolo aikštę anksčiausiai įmanoma sugryžti po 4-5 mėnesių.
Rūta Gustaitytė says
2014.09.11 at 08:53Povilui:
Nestiprus skausmas, diskomfortas gali būti jaučiamas keletą mėnesių. Tol, kol pilnai atsistato buvę judesiai ir raumenų jėga.
Rūta Gustaitytė says
2014.09.11 at 08:58Indrei:
Judėjimas gijimui nepakenks, jei tik neminsite lūžusia koja.
Kai nevaikštote, koją laikykite horizontaliai ištiestą arba šiek tiek pakeltą – taip sumažinsite tinimą ir mėlynavimą.
Inga says
2014.09.11 at 09:38Laba diena.
Pries penkias dienas susilauziau kairi raktikauli. Kiek maciau rentgeno nuotraukoje luzis istrizinis. Man tik pariso ranka ir isleido namo. Kitas vizitas bus dar tik po 5 dienu. Pirmas tris dienas beveik neskaudejo. Dabar skausmas dideja, gelia. Luzio vietoje pridejus ranka jauciu, jog temperature aukstesne. Beabejo tas kaulas pastoviai juda, nes jis niekuo nesutvirtintas, nors ir stengiuosi kiek imanoma maziau judet. Ar tai normalu? Ar skausmas gali reiksti kad gyja? Man vis atrodo kad kaulai juda atskirai. As gyvenu ne Lietuvoje, jei po sekancios apziuros nieko nepakeis ar butu protinga skristi i Lietuva?
Rūta Gustaitytė says
2014.09.12 at 00:27Ne visi raktikaulio lūžiai gydomi operaciniu būdu. Daugeliu atvejų užtenka imobilizacijos sulenkus ranką.
Skausmas galimas pirmomis savaitėmis, stiprėti jis neturėtų.
Viską, kas neramina, sakykite traumatologui apžiūros metu. Nebijokite klausti ir kalbėtis. Dažnai gydytojai nepasako to, kas jiems atrodo savaime suprantama.
Lietuvoje medicina, palyginus su kitomis pasaulio šalimis yra aukšto lygio ir nebrangi. Aš rinkčiausi mūsų specialistus.
Astaa says
2014.09.14 at 13:12Laba diena,
pries metus man padaryta II, III ir IV padikauliu operacija, kurie buvo sutvirtinti plokstelemis ir sraigtais, isviso 2 ploksteles ir 12 sraigtu, praejo jau metai ir sprendeme klausima su operavusiu gydytoju del ju pasalinimo, nes visuomet galvojau kad juos pasalinti butina. Vaikstau gerai galiu apsiauti ir kulniukus kaip ir trukdziu nejauciu, todel operaves gydytojas pasiule ju nesalinti ir kitaip tariant nedraskyti kojos is naujo, nes po sios metalo pasalinimo operacijos vel is naujo visas gijimas, nors dar pries metus jis kalbejo kitaip. Jauciuosi pasimetusi nes maniau kad metalo pasalinimas yra nesudetinga operacija ir gijimas galvojau kad trunka 2 sav tiek kiek reikia siulems sugyti, o cia dabar kalba gyd. kitaip. dabar gyd. operaves toje lig. nedirba jis dirba poliklinikoje ir tiktai konsultuoja, tai aisku kad jai apsispresciau tektu pasieskoti kito specelisto. Na isties ar galiu likti su tais metalais nes jie man netrukdo sakusmu nejauciu leido ir slidineti gyventi yprasta gyvenima, ar jie man netrukdys po daugelio metu? nes visgi nesinori pradeti gijimo proceso is naujo ir vaikscioti mokytis is naujo? Ka jus galite pasakyti i tai, apskritai apie metalu pasalinima kaip tai vyksta, kiek laiko gijimas, ar butina juos isimti, ar nepakenks ateityje, ar galiu yprastai gyventi ir daryti viska su ta peda kaip skant nuseta metalais? Aciu labai laukiu atsakymo.
Irena says
2014.09.16 at 16:53Laba diena, susilaužiau dešnį raktikaulį prieš
2 mėn. operavo ,skeveldrinis lužis, dėjo plokštelę ir varžtus. Norėčiau sužinoti ar galiu kaitintis imfroraudonųjų spindulių pirtyje.
Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2014.09.17 at 11:30Irenai:
Galite.
Laura says
2014.09.17 at 23:04Sveiki,
Norėjau pasiteirauti, ar po šlaunikaulio kaklelio lūžio praėjus 1,5 metų po operacijos būtina išimti varžtus? Kokie privalumai ir trūkumai? Kokios galimos pasekmės ilgainiui, po keliolikos metų, jeigu varžtų neišimsiu?
Operavęs gydytojas sakė, kad jei netrukdo – gali likti, tačiau kartais sėdint, tupiant varžtus jaučiu, bet šiaip koja sveika ir stipri.
Dėkoju už atsakymą.
Rūta Gustaitytė says
2014.09.18 at 21:21Astai:
Jauniems, aktyviems žmonėms metalinės konstrukcijos paprastai yra šalinamos.
Kiekviena operacija – didesnė ar mažesnė vis tik yra chirurginė intervencija, lydima audinių pažeidimo ir iš to sekančių pasekmių, tokių kaip skausmas, uždegimas, įvairių komplikacijų rizika ir panašiai.
Po varžtų pašalinimo atsistatymas nepalyginamai greitesnis. Po operacijos nereikės imobilizacijos, minti taip pat bus galima tiek, kiek leis skausmas ir tinimas.
Gyventi su metalo svetimkūniais galima, tačiau daugeliu atvejų kyla nepatogumų – kad ir skrendant lėktuvu.
Siūlau pasikonsultuoti su dar vienu ortopedu traumatologu. Bus lengviau priimti sprendimą.
Rūta Gustaitytė says
2014.09.18 at 21:41Laurai:
Jeigu jaučiate diskomfortą, varžtus reikia šalinti.
Aivaras says
2014.09.21 at 17:25Laba diena
Siuo metu esu Kenijoje Nairobije
maždaug pries savaite patyriau avarija kurios metu luzo Koju kulai ir yra zaizda.
Žaizda susiuvo kojas su gipsavo ir ispjove langa gipse zaizdai priziureti bet as sergu cukriniu diabetu jau 25 metus todel nesutikau kad darytu ploksteliu ir varztu operacija nors gydytojai siule
Dabar esu namuose Kenijoje ir laukiu kaip man zadejo 6 savaiciu kad kaulai sugytu. Taciau kai kiekviena karta keiciu kuno padeti tarkim is gulimos i sedima, is kedes su rateleis persikeliu save ant lovos ar pan kazka jauciu kojoje lyg ir kaulas juda ar tai gali buti tiesa nes tada manau kad jis nesugis
Aciu uz atsakyma
Rūta Gustaitytė says
2014.09.22 at 22:07Gali būti, kad jaučiate šiokį tokį lūžgalių judėjimą. Praėjo nedaug laiko, apie jų sukibimą ir stabilumą kalbėti anksti.
Jeigu gydytojai neprieštaravo jūsų pasirinkimui, vadinasi lūžgalių padėtis pakankamai gera, kad būtų galima tikėtis jų sukibimo.
Laikykitės nurodyto rėžimo ir laukite. 6 savaitės yra trumpiausias terminas, per kurį įmanomas stabilus kaulo sugijimas.
Aivaras says
2014.09.23 at 11:37Aciu Jums Labai.
benas says
2014.09.29 at 19:56laba diena gerb. ruta, pries beveik 2 savaites, man atsitrenkus, luzo desines rankos nykscio kaulas (luzo vietoje per lankstyma). (nykstys yra langeteje). skausmas yra sioks toks, bet pakenciamas. man nykstys labai tirpsta, va kas neramina. kitus pirstus judinu, kad jie nesustingtu, o nykscio nejudinu, nes bijau. su mama susigincyjom, ji sako, kad reikia siek tiek judinti ir nyksti, tam, kad pirstas man nustotu titrpti, o as kadangi esu atsargus jai priestarauju. gal galit padet issprest ginca ir pasakyt, ar judint man ta nyksti, ar palikt ji ramybej? dekuj. jej galit atrasykite sitoje temoje o ne i email nes email neveikia. dekuj
Indre says
2014.09.29 at 20:52Laba vakara.As jums rasiau apie lateralines kulksnies luzi. Dabar 7 savaites. Traumatologas patare dar nemint, nes nuotraukoje kaulas kaip ir sugijes, bet sake jam neramu del skausmo spaudziant kaula. Liepe atsargiai minti. Sekasi lyg ir neblogai, bet man skubiai reik su darbo reikalais isvykti i uzsieni. Ar yra tikimybe, kad vaiksciosiu normaliai jau po 13 dienu? Reabilitacijai bus tik savaite.
Rūta Gustaitytė says
2014.10.01 at 23:03Benui:
Tirpimas atsiranda dėl nervinių šaknelių dirginimo. Jeigu nėra lūžio komplikacijų, tai gali lemti piršto patinimas ar imobilizacija longete.
Venkite nuleisti ranką. Laikykite ją horizontaliai, plaštaką truputį pakelkite. Tokia padėtis padės sumažinti tinimą.
Nykščio nejudinkite. Kitus pirštus galite mankštinti.
Rūta Gustaitytė says
2014.10.01 at 23:15Indrei:
Po 13d. vaikščiosite, bet eisena dar nebus tokia, kaip iki lūžio, tempas lėtesnis. Po krūvio galite jausti stipresnį skausmą, koja gali labiau patinti, greičiau pavargti.
Bandykite po truputį minti, krūvį kas pora dienų didinkite. Stebėkite savijautą. Jei skausmas sustiprės, krūvį šiek tiek sumažinkite.
Povilas says
2014.10.09 at 15:32Laba diena,noreciau paklausti,skilo blauzdikaulis,jau 2men kaip gipse ir negyna,toks jausmas,kad eina blogyn ne geryn,bet neskauda,daktaras spaude ziurejo ar skauda bet neskauda,o nuotrauka rodo ka kita,manau turetu pagyt jau per tiek laiko,bet nieko,kas gali buti? prasau patarkit.
eliza says
2014.10.11 at 21:16Laba diena,
Pries 6 savaites luzo kaires rankos pirstas( per ploniausia , auksciausia sulenkima). man operacijos nedare, sake nebutina, uzdejo langete ir sake nusiimti tik po 6 savaiciu. Siandien nusiemiau, bet problema, kad pirstas per sulenkima nejuda. suakmenejes kazkoks, storesnis, kreivesnis ir su kazkokiu kaulu sone. (kaulinis rombas tikriausiai). Ka daryt? kaip mankstinti jeigu jis visai nejuda per tas vieta, nors pirsta puikiai jauciu.
Rūta Gustaitytė says
2014.10.12 at 23:35Povilui:
Gijimas labai individualus dalykas. Vieniems kaulinis rumbas formuojasi greičiau, kitiems lėčiau. Pasitaiko ir sulėtėjusio gijimo atvejų. Traumatologas įvertino kontrolinę rentgenogramą. Jeigu gydymo taktikos nekeitė, vadinasi šiuo atveju reikia daugiau laiko.
Rūta Gustaitytė says
2014.10.12 at 23:54Elizai:
Sąnarys imobilizacijos metu sustingo, susidarė kontraktūra.
Išmankštinti bus sunku.
Su šeimos gydytojo siuntimu galite kreiptis į reabiliitacijos specialistus poliklinikoje, kad paskirtų procedūras ir išmokytų reikiamų pratimų. Mokamoms procedūroms galite kreiptis į bet kurį reabilitacijos centrą.
Vytautas says
2014.10.18 at 10:05Sveiki, luzo seivikaulis ties kulnu. Esu 3 savaites gipse, taciau gipsas ties blauzda laisvas, galima ikisti 2 stacius pirstus per visa perimetra. Ties ciurna laisvas tiek kad galiu siek tiek pajudint peda i salis. Ar tai jau per laisvas gipsas? Jei taip tai ka daryti?
Kitas klausimas butu kokio judesio stiprumo reikia kad luze kaulai pasislinktu? Ar tokie judesiai kaip vertimasis ant sono, kaldros kelimas ir pan. gali tai itakoti?
Rūta Gustaitytė says
2014.10.20 at 14:53Po traumos praėjus keletui dienų – savaitei, potrauminis tinimas atslūgsta, todėl gipsas šiek tiek palaisvėja. Iš pasakojimo susidaro įspūdis, kad jis nėra per daug laisvas.
Jūsų minimi buitiniai veiksniai lūžgalių poslinkių nesukelia. Pavojus kyla, jei koja gauna stiprų ašinį apkrovimą – tai yra, jei minate lūžusia koja ar ja atsiremiate vaikščiodamas.
Arminas says
2014.10.22 at 23:29Sveiki, luzo rankos kaulas prie pat rieso, dejo titanine plokstele. Po operacijos buvo nutirpe 3 pirstai, 2 esantys salia mazylio ir nikstys, bet jie ne visiskai nutirpe, o visu tik po viena sona. Jau savaite po operacijos bet jie man neatitirpsta nors visaip masazuoju, lankstau pirstus kiek tik iseina. Gal galit ka patart? Ar labai blogai kad pirstai taip ilgai nutirpe?
Indre says
2014.10.25 at 12:33Laba diena. Prie 2,5 menesio patyriau lateralines kulksnies luzi. Dabar jau pradejau sekmingai vaikscioti, taciau koja palyginti su sveikaja ganetinai storesne. Senu batu negaliu nesioti, nes per mazi. Ar tai normalu?Ir kada koja atsistatys ir taps normali?
Rūta Gustaitytė says
2014.10.28 at 00:19Arminui:
Tiek lūžio, tiek operacijos metu nervai gali būti sudirginti mechaniškai. Dėl to tam tikrą laiką būna sutrikusi jų funkcija.
Pirštus judinate, vadinasi motorinė funkcija nepažeista. Jutimams atsistatyti savaitės neužtenka. Gali prireikti kelių mėnesių.
Toliau mankštinkite ir masažuokite pirštus, riešą, ranką.
Rūta Gustaitytė says
2014.10.28 at 00:33Indrei:
Po kulkšnelių lūžių gali šiek tiek pasikeisti čiurnos forma. Koja taip pat gali būti storesnė ir dėl patinimo, kuris gali išlikti iki pusės metų po lūžio.
Gabriele says
2014.11.08 at 00:16Sveiki, pries 3menesius patyriau medialines kulksnies luzi ir plyso raisciai, koja reikejo operuoti. Dabar jau vaikstau be ramentu, bet vis dar negaliu pilnai judinti pedos, o ypac lenkti ja i virsu. Norejau paklausti ar tai normalu, galbut judesiams trugdo metalai? Po kiek laiko turetu atsistatyti pilnas pedos judesys? Ar koja bus lengviau ismankstinti kai bus pasalinti metalai?
Rūta Gustaitytė says
2014.11.11 at 23:12Koją reikia mankštinti. Jei dabar nepasieksite norimo rezultato, po metalų pašalinimo atstatyti judesius bus dar sudėtingiau.
Atlikite pratimus kelis kartus per dieną. Derinkite lankstumo, raumenų stiprinimo bei tempimo pratimus. Naudinga mankšta vandenyje.
Nuolat mankštinantis, judesiai gali atsistatyti pusmečio laikotarpiu. Po lūžio pasiekti buvusią judesio amplitudę gali ir nepavykti.
Jaunius Kvedaras says
2014.11.17 at 15:34Labadiena. Spalio 4 patyriau atvirą kairės rankos ketvirto piršto paskutinio falango lūžį. Lapkričio 17 dieną nuėmė gipsą ir nusiuntė į ligoninę masažui ir mirkymams. Bet ten galėjo užregistruot tik gruodžio 5 dienai. Norėčiau sužinoti kokiame tirpale pats galėčiau mirkyt traumuotą vietą ir kokius pratimus galiu atlikt nepakenkdamas sau.
Rūta Gustaitytė says
2014.11.27 at 09:24Jauniui:
Namuose galite daryti šiltas voneles su jūros druska. Procedūros metu galite mankštinti pirštą – bus lengviau ir neskausminga. Bandykite aktyviai pats lenkti pirštą per visus apstingusius sąnarius. Kiek nesusilenkia, iki skausmo ribos palankstykite sveikąja ranka.
Su nykščiu ir lūžusiu pirštu bandykite imti smulkius daiktus nuo stalo, rankoje spaudykite kamuoliuką.
Pratimus atlikite 3-4 kartus per dieną. Skirkite po 15-20 minučių.
virginija says
2014.12.06 at 20:42Sveiki,
vyrui prieš šešias dienas lūžo kojos padikaulis, gydytojas įdėjo į langetę, gydytojas liepė gerti kalcio ir thrombo ass100 tabletes. Vyras nei dieną nei naktį negali miegoti dėl kojos skausmo. Norėjau paklausti kuo galima sumažinti skausmą?
Kada koja atsistatys ir taps normali?
Rūta Gustaitytė says
2014.12.08 at 09:20Skausmui mažinti naudokite nesteroidinius vaistus nuo uždegimo – pvz. ibuprofeną , diklofenaką ar bet kurį kitą šios grupės atstovą.
Esant normaliai eigai, kaulas gyja apie 6-8 savaites. Dar panašiai tiek užtruks kojos funkcijos atsistatymas.
Regina says
2014.12.10 at 01:15Sveiki. Man buvo luzus desine isorine kulksnis. Diagnoze S 82.6, gipsa nesiojau septynias savaites. vakar nueme gipsa, koja labai istinusi ir skauda. Gydytojas sake jau minti koja su ramentu. Man laba ineramu kodel koja istinusi ir labai skauda. Labai bijau dar ja vaikscioti… Kiek laiko laikysis tinimas? Aciu
Rūta Gustaitytė says
2014.12.10 at 01:47Koja sutinusi, nes ilgą laiką buvo imobilizuota – ja nemynėte, neveikė taip vadinama raumenų pompa. Be to koja turbūt dažnai buvo nuleista, todėl negalėjo vykti pilnavertė kraujo ir limfos apytaka.
Pradėkite minti taip, kaip sakė gydytojas. Krūvį didinkite palaipsniui. Tinimas ir skausmas sumažės, kai išsijudins sąnario sustingimas ir pradėsite normaliai vaikščioti. Didesnis ar mažesnis tinimas po lūžio gali išsilaikyti iki pusmečio.
Eivydas says
2014.12.15 at 22:39Laba diena.
Prieš keturis mėnesius patyriau traumą motociklu. Stuburo Th6 A3.1, Th5 keterinės ataugos, Th5 keterinės ataugos lūžiai. Deš. 12 šonkaulio lūžis. Taikytas koncervatyvus gydymas. Po trijų savaičių gydytojui leidus pradėjau vaikšcioti su korsetu, vengiau sėdimos padėties, atlikau reabilitacinį gydymą. Po dviejų mėnesių pakartotinės rentgenogramos gydytojas leido didinti kruvį, nebenešioti korseto, sėdėti. Praėjus keturiems mėnesiams vis dar jaučiu skausmą ilgiau pavaikščiojus, gulint, kai tam tikrose pozicijose bandau pasisukti. Skausmas nestiprus, maudžiantis. Noriu paklausti, kiek dar laiko gali užtrukti skausmas ir ar jis pranyks ? kolkas dar nieko sunkiai nekeliu, bet gal reiketu didinti kruvi ?
Ačiū.
danas says
2014.12.17 at 12:33Sveiki. Kaip elgtis lūžus didžiajam žastikaulio gumburui? Ar galima nenusiėmus įtvaro kiek atsargiai kilnoti ranką – bent kad plaukus būtų galima susirišti? Ar dėl to nepadidės poslinkis? Ar tokios traumos išgyja be operacijų? Kadangi apie tokią traumą niekas neklausė, gal galėtumėte papasakoti plačiau. Iš anksto ačiū.
Violeta says
2014.12.20 at 13:32Praėjo 1,5 mėn. po stipinkaulio galvos lūžio operacijos, bet jaučiu ištisinį maudimą, sukimą, tempimą ir pan. Reabilitoligė sako, kad čia reakcija į orus.Kiek laiko gali būti tokie jutimai, ar normalu , kad jie ištisiniai, o paskutinę sav. labai išjautrėjo alkūnės kauliukas, vieta kur pjūvis ir buvęs lūžis. Alkūnė vis dar patinusi. Gal taip turi būti?
Dėkoju už atsakymą.
Rūta Gustaitytė says
2014.12.22 at 01:29Eivydui:
Nestiprus skausmas, maudimas po didesnio fizinio krūvio gali būti jaučiamas apie pusmetį laiko po lūžio.
Patariu palaipsniui pradėti stiprinti nugaros raumenis. Taip stuburo slanksteliai natūraliai bus stabilizuoti ir apsaugoti .
tadas says
2014.12.30 at 09:36Sveiki. Susilauziau kaires kojos sleivikauli ir plyso sleivikaulis. Operacijos is kart nedare, nes koja buvo istinusi.Tada uzdejo gipsa ir liepe atvaziuoti po savaites, o per ta savaite guleti ramybes busenoje. Praejus 9 dienom daroma operacija, dedama ant sleivikaulio metaline juostele su 7 varztais ir apacioje sujungiant ilgu varztu sleivikauli su blauzdikauliu ir tuoj pat operacineje uzdedamas gipsas. Daktarai sako jog gipse prabuti reikia 6 savaites o po to kai bus nuimtas gipsas bus galima slubuoti ne visu svoriu iki 6 savaiciu kol bus isimtas ilgasis varztasjungiantis abu kaulus. Dabar esu 3 diena po operacijos, kai guliu ar laikau koja iskeles skausmai dingsta ir gipsas buna siek tiek laisvesnis, kai reikia nueiti kur nors su ramentais, koja nusileidusi i stovejimo padeti pradeda pustis, net pajuntu kaip sutraska gipsas, pradeda skaudeti. Kitas dalykas, koju pirstus pajudinu, bet didziojo dalinai nejauciu kai lieciu. Ar tai normalu? Ka patartumete daryti per tas 6 savaites gipse? Kiek daznai galima vaikscioti su ramentais ar isvis to vengti kol bus nuimtas gipsas?
Rūta Gustaitytė says
2014.12.30 at 22:20Danui:
Jei nenutrūkę raumenų sausgyslės, kurios tvirtinasi prie žastikaulio gumburo, nėra kaulo dislokacijos ar skeveldrų, galimas neoperacinis gydymas.
Rankos kol kas nekilnokite. Galite judinti pirštus, riešą, šiek tiek alkūnę. Kai baigsis imobilizacijos laikas, petį mankštinti pradėkite nuleidęs ranką ir atlikdamas švytuoklinius judesius.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.02 at 00:06Violetai:
Viena iš priežasčių gali būti reakcija į oro permainas ar drėgną orą. Maždaug pusmetį po lūžio gali būti jaučiami stipresni ar silpnesni skausmai, ypač po fizinio krūvio, jautrumas aplink randą, taip pat gali išlikti tinimas.
Stipresnės ar silpnesnės reakcijos į oro permainas gali išlikti ir ilgiau.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.02 at 00:21Tadui:
Viskas, ką aprašėte, yra įprasta pooperacinė eiga.
Kol gulite, kojos tinimas atslūgsta, gipsas palaisvėja, skausmas nurimsta.
Kai koja nuleista, bet raumenys nedirba, nes negalite minti, kraujas, limfa užsistovi galūnėje, ji sutinsta, išsipučia, gipsas tampa ankštokas, jaučiate diskomfortą. Visą laiką gulėti nereikia. Pagal savijautą pavaikščiokite su ramentais, judinkite kojos pirštus, gulėdamas mankštinkite sveiką koją. Kai sėdite, koją stenkitės laikyti pakeltą.
Piršto jutimai su laiku turėtų atsistatyti.
Kristina says
2015.01.03 at 17:48Sveiki. Reikia skubaus patarimo. Lūžo 5pėdos kaulas. 6 savaites buvau su gipsu, pradžioj kas savaite 3 kartus švietė, nes neaišku buvo ar reiks operuot. Viskas buvo tvarkoj kaulas vietoj, nepaslinko tai ir prabuvau 6 savaites. Nusiėmiau gipsą ir dėl savo ramybės nuėjau persišviesti. Kaulas atšokes, nevisai, bet nebeprigludes vienas prie kito. Traumatologas pasiulė 2 variantus operuoti arba gipsuoti iš naujo. Man paklausus ar trečio nėra, tai pasiūlė iki kovo mėn vaikščioti taip ir laukti. Tik nesuprantu ko laukti, ar jis gali be gipso sukipti ir būti viskas gerai? Reabilitacijos teko atsisakyti, nes gyd. Neleido. Vaikščioti taip pat po gipso sunku, nes koja palikus be raumens. O iki to gyvenau intensyviai, t.y. darbas namai vaikai bureliai namu ruoša ir t.t. patarkit kaip elgtis.? Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2015.01.06 at 23:24Jeigu lūžgalių poslinkis didelis, jie stabiliai ir taisyklingai nesukibs. Jei nelabai didelis, įmanomas stabilus kaulinio rumbo susiformavimas per ilgesnį laiką.
Apie lūžgalių padėtį ir realias sugijimo galimybes gali pasakyti tik traumatologas.
Kad būtų lengviau priimti sprendimą, patariu pasikonsultuoti su dar vienu ortopedu traumatologu.
Indre says
2015.01.09 at 19:18Po seivikaulio luzio praejo 5 menesiai. Visai gerai buvo viskas praejo lygtai, taciau pradejo 6 menesi skaudet stipriai , eiti sunku. Cia normalu?
Elzbieta says
2015.01.12 at 16:14Laba diena,
motina susilaužė blauzdikaulius šį rudenį, rugsėjo mėnesį ir jau praėjo 4 mėnesiai, o gydytoja po rengeno tyrimų dar jai neleidžia stotis ant kojos, bent truputį, (nors mama bandė ir gydytoja supyko), iki kitų tyrimų – kovo mėnesį. Parašė šeimos gydytojai tokią išvadą: Lėtai gyjantys blauzdos kaulai.
Kovo mėnesį bus jau pusmetis kaip mama nevaikšto, ar gali tai trukti taip ilgai? Ar gali būti kitos priežastys?
Rūta Gustaitytė says
2015.01.13 at 21:46Indrei:
Taip neturėtų būti. Nuvykite pasikonsultuoti pas ortopedą traumatologą – gali būti kita skausmo priežastis, nebūtinai susijusi su lūžiu.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.13 at 21:56Elzbietai:
Pasitaiko sulėtėjusio kaulų gijimo atvejų. Tai gali lemti amžius, maistas ir jo pasisavinimas, įvairios lėtinės ligos, individualios organizmo savybės, vartojami medikamentai.
Jeigu kyla abejonių, visada galite nuvykti dar vieno ortopedo traumatologo konsultacijai – išgirsite dar vieną nuomonę.
Rimantė says
2015.01.20 at 09:55Laba diena,
anksčiau aš Jums jau rašiau , bet vėlgi man iškyla kaip kokių klausimų. Mano daignozė (S82.82), jau praėjo pusė metų po lūžio , 3,5 mėn po nuėmimo langetės , vaikštau , bet koja tinsta , būna sustingus iš ryto .Praėjau rebiliatcijos kursą , mankštinuosi pati , bet nepasiekiu ankstesnio lygio.Ar gali man trukdyti plokštelė su varžtais (vaikščiojimui, laikyti tinimą), nes toj vietoj kur ji yra jaučiu kaip ir “kablį” įkabintą ir tempiantį , nors kartais jis tarsi paleidžia koją ir pasidaro lengviau.Ar galiu tikėtis kad po jų išėmimo tikrai viskas bus geriau, gal mano organizmas nepriima svetimkūnio?Ačiū
vika g. says
2015.01.20 at 22:08Sveiki,
Prieš mėn. lūžo išorinis kulkšnis,čiurna.Nesenai pradėjo stipriai skaudėti blauzda kaip atsikeliu iš horizontalios padėties.Ar tai nuo to,kad koja pastoviai gipse ir kraujo sąstovis susisaro?Beje,su vyru planuojame nėštumą.Ar būtų labai blogai pastoti šiuo metu,juolab,kad suprantu,kad dar kokius kelis mėnesius negalėsiu normaliai vaikščioti.Plius,10 dienų vartojau kraują skystinančius vaistus. Labai dėkui
Eli says
2015.01.22 at 13:48Sveiki operacijos metu buvo įdėta plokštelė ir įsukti varžtai, plokštelę išėmė , bet varžtai liko noreciau pasidomėti ar galima eiti i pirti, ir jei eičiau i soliariuma, jis nepakenktų mano kojai?
Rokas says
2015.01.23 at 16:29Laba diena, prieš 4dienas patyriau trauma per varžybas, išniro dilbio kaulai.. Reikia kuo greiciau pagyti už 3savaičių finalinės varžybos, ar yra vilčių man jose dalyvauti?
Rūta Gustaitytė says
2015.01.27 at 01:17Rimantei:
Ne visada po traumos pavyksta atstatyti iki jos buvusią funkciją.
Taip pat gali trukdyti ir metalo konstrukcijos. Pasitarkite su traumatologu dėl jų pašalinimo galimybės. išėmus svetimkūnius, būtinai vėl kreipkitės į reabilitacijos specialistus.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.27 at 01:33Vikai:
Dėl nėštumo planavimo tarkitės su savo ginekologu. Mano nuomone dabar netinkamas laikas. Visada yra didesnių ar mažesnių komplikacijų bei medikamentų vartojimo rizika. Papildomas krūvis organizmui ir svorio didėjimas kaulo gijimą gali sulėtinti.
Skausmas tinkamos imobilizacijos metu neturi būti stiprus. Stebėkite kojos būklę. Jei skausmas stiprės, nuvykite pakartotinei traumatologo konsultacijai.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.27 at 01:35Ell:
Galite lankytis ir pirtyje, ir soliariume.
Rūta Gustaitytė says
2015.01.27 at 01:39Neįsivaizduoju traumos dydžio ir atstatymo lygio. Šį klausimą tikslinga būtų užduoti jūsų traumatologui.
valentas says
2015.01.27 at 19:09Sveiki,turejau luzi buvau susilauzes penktaji delnikauli . prajus savaitei po luzio ir buvimo langeteje tinimas zymiai atslugo.dabar 3 savaite aina ir kazkodel man sutino ranka skausmo kaip ir nera NEBUVAU UZGAVES.uz savaites turiu vel pasirodyti gydytojiui.
Per sita luzi daktarai man bande tesinti kaulus kazkiek pavyko bet nelabai todel man yra kazkoki nezymi kaulu deformacija.Sake funkciuonavimui tikrai nekliudys. Todel turiu pora klausimu:
1.Ar nieko blogo kad sutino langeteje ir kodel sutino? ir ka daryt kad netintu.
2.Ar tikrai nezimi kaulu deformacija netrugdys?
valentas says
2015.01.27 at 19:10ir dar pamirsau sita kaulu deformacija tvirtumui netures reiksmes?
kristina says
2015.01.27 at 20:47Sveiki,
pries 6 dienas susilauziau kairios rankos riesa su poslinkiu. ranka sugipsavo, teperatura laikosi 37.4 c,nekrenta,,geriu pastoviai Dolmena 25, patarkite prasau ka pavartoti, kad temperatura nukristu.
Ar galiu pamankstinti, pirstus ,ranka ties alkune.
aciu
Miglė says
2015.01.29 at 09:56Laba diena,
sausio 1 d. susilaužiau dešinės rankos alkūnkaulį (1/3 apatinis dilbio lūžis). Lūžis buvo be poslinkio, tačiau dviejų savaičių bėgyje susitrenkiau ir padariau poslinkį. Sausio 26 d. operavo, sudėjo plokštelę su sraigtais ir dabar gipsas apima net ir alkūnę, nors anksčiau taip nebuvo. Ar ilgai taip turės būti imobilizuota ranka, nes galbūt įmanoma, kad man alkūnę atlaisvintų? Kitas klausimas: kada galėsiu duoti jėgos lūžusiai rankai? Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.01 at 22:14Valentui:
Ramiai laukite vizito pas traumatologą. Ranka po lūžio gali tinti, nes nedirba raumenys. Kad patinimas būtų mažesnis, stenkitės nenuleisti rankos.
Traumatologas, atlikęs kontrolinę rentgenogramą, matys, kaip gyja kaulas, ar nėra jokių komplikacijų. Jo ir paklauskite, ar išlieka kaulo deformacija ir kokių pasekmių ji gali turėti.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.01 at 22:17Kristinai:
Temperatūra neaukšta, jos mažinti nereikia.
Pirštus mankštinkite
Rūta Gustaitytė says
2015.02.01 at 22:25Miglei:
Apie imobilizacijos laiką turėjo informuoti operavęs traumatologas. Paprastais atvejais ji taikoma apie 4-6 savaites. Kadangi šis lūžis komplikavosi, imobilizacija gali būti taikoma šiek tiek ilgiau.
Atlikti jėgos pratimus, duoti apkrovą rankai mano manymu galėsite ne anksčiau kaip po 3 -4 mėnesių. Terminus turėtų patikslinti traumatologas, atlikęs kontrolines rentgenogramas ir apžiūrėjęs ranką.
Dalia says
2015.02.06 at 16:17Laba diena,
labai džiaugiuosi atradus šį puslapį. Dekoju gydytojai už dalinimąsi žiniomis.
taigi, sausio 16d. buvo atlikta operacija nes patyriau kairės čiurnos bimaleoliarinį lūžimą su pėdos subliuksacija. Tinimas visiškai praėjo maždaug po 10 d. Gijimas kol kas vyksta sklandžiai. Tačiau patinimas aplink kauliukus ryte ir vakare nei didėja nei mažėja. Pabandžiau paspaudus palaikyti ir greitai atleisti. Duobučių nebuvo ne pėdsako. Palyginus su sveikąja koja traumuota koja per kauliukus mažiau nei dvigubai bet didesnė. Ar tai traumos pasekmė? Ar taip ir liks? Suprantu, kad jums reiktų pamatyti. Bet gal patartumėte.
O patyrusiems tokią traumą galiu pasidalinti ką pati išbandžiau, nuo tinimo labai padeda auksinio uso lapai(suglamžai ir dedi), labai efektyvūs kaulažolės/taukės kompresai, dar naudoju parstupo/baltosios brielės spiritinę ištrauką (išoriškai). Dalinuosi, nes pati daug laiko sugaišau kol susirinkau informaciją apie minėtus vaistiguosius augalus. Dar naudoju kraują skystinančius leidžiamus vaistus, kuriuos išrašė operavęs gydytojas.
Dar perskaičiau gyd. Rūtos G. patarimus susijusius su čiurnos trauma šiame tinklapyje.
Iš anksto dėkinga
Dalia says
2015.02.06 at 17:14Sveiki dar kartą,
skaitydama atkreipiau dėmesį į naudojamą terminą kontraktūra. Pažiūrėjau ka terminas reiškia pažiūrėjau kaip atrodo. Aš kasdien labai atsargiai (kaip rašot) pajudinu čiurnos sąnarį. Skausmo nejaučiu tik gal labiau perštėjimą. Judėjimas labai ribotas na panašiai lyg elastiniu bintu gerai būtų sutempta. O kojos pirštai juda puikiai. Pas šeimos gydtoją vizitas numatytas po savaites. Ar apsilankyti anksčiau?
DEKINGA
Tadas says
2015.02.10 at 10:13Laba diena. Norejau jusu paklausti. Pries beveik pries dvi savaites patyriau blauzdikaulio luzi, desiniosios blauzdos abieju kaulu luziai (Blauzdikaulio diafazes ir seivikaulio proksimalinio galo luziai). Atlikta operacija sutvirtinta metalinem plokstelem ir varztais, koja imobilizuota itvare iki kelio. Gydytojas sake kad reikia mankstinti koja per klubo sanari, per keli, atlikti raumenu pratimus, ir kai ciurnos patinimas atslugs pajudinti ir ciurna ir pas ji ateiti po 1.5 menesio. Taciau pradejus mankstinti atrodo kad situacija tik pablogejo, dbr kai tik sulenkiu koja pradeda skaudeti tirpti net kazkoks traskejimas jauciasi. Taip pat koja tirpsta ir labai tinsta ir verzia kai tenka atsistoti ant rementu, jauciu dideli diskomforta ir skausma. Taip pat nepraeina ir temperatura kuri po piet uzkyla iki 37.6. Uz keliu dienu vaziuosiu i poliklinika istraukt siulis bet kai tenka atsistoti trumpam jau sunku pakelt skausma tai net nezinau kaip iki poliklinokos reiks dasigauti. Ar cia viskas yra normalu, ir ka patartumete jus daryti, bei kada galimas pagerejimas? Ar galima nuemus itvara pabuti be jo, pamankstinti? Ir kada praeis tinimas ir verzimas kojos kai tenka atsikelti? Bei kada bu galima pradet priminti koja? isanksto dekui.
Jolė says
2015.02.10 at 21:40Labas vakaras, prieš penkias savaites patyriau kairės kojos čiurnos lūžį – traumatologiniame po rentgeno pasakė, kad lūžo du kaulai, vienas su poslinkiu. Tą kaulą atstatė į vietą, uždėjo gipsinę langetę ir pasakė, kad po penkių savaičių bus galima nuimti. Šiandien kaip tik penkios savaitės. Buvau savo poliklinikoje, padarė kontrolinį rentgeną, chirurgė pasakė, kad vienas kaulas sugijęs, o tas su poslinkiu dar nesugijęs, ir dar reikia kokių dviejų-trijų savaičių sugijimui. Šitam tinklapyje radau daug gerų gydytojos patarimų. Tik norėjau pasiklausti – rašoma, kad dėl kraujotakos geriausia laikyti koją pakėlus, o man kaip tik atvirkščiai, komfortiškiausiai koja jaučiasi, kai šokinėju po namus su ramentais :) Ar tai normalu? Kokias tris savaites išvis skaudėjo pėdos viršuje – toks jausmas, kaip kokiais peiliais po oda raižytų. Skaudėdavo tik gulint ir sėdint – kol šokinėdavau su ramentais, tol neskaudėdavo. Chirurgė pasakė, kad taip gali būti – na, aš ja pasitikiu. Prieš kelias dienas skausmas savaime praėjo. Dar norėčiau paklausti, ar aš galiu naktį miegoti ant vieno ar kito šono, šiek tiek atsargiai laužtą koją visą nuo šlaunies pasukdama? Iš anksto ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.10 at 21:45Dallai:
Viską darote teisingai. Kol kas mankšta minimali, tausojanti. Koją išmankštinsite reabilitacijos metu, specialistų priežiūroje.
Čiurnos apimtis su laiku turėtų sumažėti, tačiau jos forma gali išlikti šiek tiek pakitusi.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.11 at 22:33Tadui:
Tokių stiprių skausmų ir temperatrūros neturi būti. Kai būsite pas gydytoją, būtinai viską papasakokite ir paprašykite atlikti tyrimus galimai infekcijai išaiškinti.
Pradėkite nuo labai lengvos mankštos. Pradžioje užtenka pajudinti kojos pirštus, sutraukti ir atleisti šlaunies raumenis. Po to kelių dienų palengva pradėkite judinti sąnarius. Pratimus darykite atsigulęs.
Kojos patinimas gali nulemti šiokį tokį skausmą, aptirpimą, diskomfortą. Didesnis ar mažesnis tinimas gali išlikti iki pusės metų po operacijos. Kad koja mažiau tintų, stenkitės laikyti ją ištiestą ar šiek tiek pakeltą.
Kada galėsite pradėti minti pasakys traumatologas, atlikęs kontrolinę rentgenogramą ir įvertinęs kaulų sukibimą. Bet kokiu atveju tai bus ne anksčiau kaip po 2-3 mėnesių.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.11 at 22:43Jolei:
Kiekvienas organizmas individualus – gyja ir jaučia skirtingai. Labai gerai, kad judate. Miegokite taip, kad būtų patogu, nejaustumėte skausmo ir pailsėtumėte.
Kai bus galima pradėti minti, gydytojos prašykite siuntimo reabilitacijai.
Jolė says
2015.02.13 at 18:22Labas vakaras, labai ačiū gydytojai už atsakymus. Dar vienas klausimas – jau minėjau, kad kelias savaites skaudėjo lūžusios kojos pėdos viršų, skausmas toks duriantis, deginantis, lyg peiliais raižytų. Kurį laiką neskaudėjo, bet praeitą naktį vėl pradėjo skaudėti. Labiausiai skauda gulint, šiek tiek mažiau sėdint, neskauda šokinėjant su ramentais. Jokie vaistai nuo skausmo (ibuprofenas, diklofenakas) skausmo nenuramina. Chirurgė minėjo, kad taip gali būti, kad čia taip organizmas reaguoja į lūžio gijimą. Vis tik norėčiau sužinoti, kokia gali būti tokio skausmo priežastis? Galbūt galėtumėte patarti, kaip skausmą sumažinti, nes naktim tikrai sunkoka miegoti. Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.16 at 15:53Nuotoliniu būdu sunku diagnozuoti skausmo priežastį. Iš pasakojimo susidaro įspūdis, kad jis gali būti sukeltas nervinių šaknelių pažeidimo ( sudirginimo ar uždegimo). Tokiu atveju tiktų neuropatinį skausmą veikiantys medikamentai.
Rima says
2015.02.17 at 20:26Laba diena,
spalio menesio pabaigoje mama luzo koja daktaro diagnoze: desinio blauzdikaulio proksimalinio galo sanarinis skeveldrinis luzis su dislokacija. Iki lapkricio menesio 10 d. buvo vykdomas kojos tempimas poto atlikta desinio blauzdikaulio proksimalinio galo osteosinteze rakinama plokstele. Praejus 3 men.apsilankius pas operavusi gydytoja jis mamai toliau liepe vaikscioti su itvaru kaip ir visa laika iskart po operacijos atliekant reabilitacija savo gydymo istaigoje. Prasem sanatorijos bet jis pasake kad ji mums nepriklauso, nors zmogus be vaikstynes dorai per kambary negali paeiti. Ar tikrai pagal tokia trauma sanatorija mums nepriklauso?
Laima says
2015.02.19 at 09:54Laba diena, man 30 metu, vaistineje pasidariau kaulu tankio matavima, parode osteopenija,-2 su biskiu,ar gali buti tokie rodmenys tokio amziaus? dabar geliu stipru D vitamina ir kalci 1500 mg per para,tai pat stengiuos darzoves i raciona itraukti, kuriuose yra kalcio,sumazintas kavos gerimas per diena, ar taip galima atstatyti kalci pilnai?
Aciu uz atsakyma
Rolis says
2015.02.19 at 17:28Laba diena. Pries 4 dienas turejau ciurnos luzusiu kaulu operacija-is lauko puses ideta plokstele,is vidines puses tik varztai.Kodas S82.82.Operaves chirurgas liepe neminti ta koja 2 menesius,bet siandien slystelejo ramentas ir atsiremiau ligotos kojos pirstais i zeme.Slydimo metu devejau ortopedini itvara kur pagamino ligonineje (toks gelsvas,plastmasinis).Manau,kad neatsiremiau visu svoriu,bet visgi…kazkiu papildomu skausmu neatsirado,tinimas nepadidejo. Ar galejau kazkaip pakenkti operuotai kojai?Neramu…o pas gydytoja eiti dar neturiu jegu,ne arti. Aciu.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.20 at 15:30Rimai:
Pagal galiojančius įstatymus reabilitacija stacionare priklauso. Gydymo įstaigą galite pasirinkti. Siuntimą gali skirti arba traumatologas, arba šeimos gydytojas po reabilitologo konsultacijos.
Jei siuntimo nepavyks gauti, galite raštu kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir paklausti, kodėl taip yra.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.20 at 15:38Laimai:
Nepamirškite sportuoti, mankštintis. Tai gali būti važiavimas dviračiu, reguliarus pasivaikšiojimas greitu žingsniu gryname ore, pratimai įvairioms raumenų grupėms ir panašiai. Judėjimas geriausiai aktyvina kalcio apykaitą, gerina kaulų metabolizmą.
Po metų pakartokite kaulų tankio tyrimą.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.20 at 15:44Roliui:
Manau, kad nerimauti nėra pagrindo. Iš pasakojimo susidaro įspūdis, kad nieko blogo neatsitiko. Gydykitės toliau. Jei atsiras naujų, neraminančių simptomų, kreipkitės į traumatologą.
Rolis says
2015.02.22 at 10:50Laba diena,siandien lygiai savaite po operacijos (ciurnos). Treciadieni tikriausiai isims siulus. Koja galiu laikyti tik istiesta ir truputi pakelta,kitaip ,jei nuleidziu labai skauda blauzdikauli ir plesia nuo kulno. Ar normalu kad taip skauda? Vis bandau po truputi palankstyti pirstus,kiek imanoma ciurna,itempti-atleisti kojos raumenis. Ar ne per anksti tokie pratimai ? Praeita nakti net aiktelejau,kai pastebejau,kad miegu sulenkes , pastates ir atremes koja su itvaru…Tikriausiai siai nakciai reiks koja priristi :-) Aciu uz atsakyma.
P.S. labai malonu,kad yra tokiu gydytoju,kurie suranda laiko pakonsultuoti tokius ligonius,kuriems gydantys gydytojai nenoriai suteikia informacija.ACIU ! JUS NUOSTABI !!!
Aurelijus says
2015.02.23 at 07:51Laba diena,noriu paklausti payyriau pedikaulio luzi,pirstai visada praktiskai pamele buna,isskyrus is ryto ar taip turi buti?Ir kiek laiko reikia kad kaulas pilnai sugytu?
Rūta Gustaitytė says
2015.02.24 at 10:56Roliui:
Labai nedaug laiko po operacijos. Skaudėti, tempti gali. Skausmas subjektyvus dalykas. Jo stiprumas priklauso nuo individualaus žmogaus skausmo slenksčio.
Su laiku jis turėtų rimti.
Koją toliau mankštinkite ir laikykite ištiestą ar pakeltą, kai tik yra galimybė.
Rūta Gustaitytė says
2015.02.24 at 17:38Aurelijui:
Pirštai mėlynuoja, nes didesnę dienos dalį koja būna nuleista. Per naktį kraujotaka atsigauna ir odos spalva normalizuojasi.
Padikaulio lūžiai vidutiniškai gyja apie 6-8 savaites.
Jūratė says
2015.03.06 at 18:08Laba diena,
sausio pab. pargriuvau ir susilaužiau uodegikaulį. Lūžį konstatavo traumatologas, atlikęs rentgeno nuotrauką. Jis teigė, kad nedarbinga būsiu 1,5-2 mėnesius. Dabar eina 6 savaitė, bet vis dar negaliu normaliai, t. y. atsirėmus, sėdėti, ilgai gulėti ant nugaros. Norėčiau sužinoti, kiek trunka uodegikaulio gijimas ir ar reikalinga reabilitacija. O gal dabar jau būtų galima kreiptis į reabilitologą?